Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması işletmenizin büyümesi için önemli bir faktördür. Bunun için bir SEO uzmanı ile çalışmak hem sitenizin gelişmesine fayda sağlayacak hem de size zaman kazandıracak önemli bir karar olacaktır.

Bir SEO uzmanı ile çalışmaya başlamadan önce bilinçli bir tüketici olmanız ve bazı konularda bilgi sahibi olmanız sizin için önemli bir ayrıcalıktır.

SEO uzmanları web siteniz için çok değerli hizmetler sunabilirken, bazen etik dışı agresif pazarlama çabalarına girebiliyorlar ve arama motoru sonuçlarını haksız yollarla manipüle etmeye çalışabiliyorlar. Yönergeleri ihlal eden bu tarz uygulamalar, sitenizin Google’daki sıralamasına olumsuz etki edebilir hatta Google dizininden kaldırılmasına bile neden olabilir.

SEO uzmanınız web siteniz için bazı önerilerde bulunduğunda, bu önerilerin Google tarafından onaylanan yöntemler arasında olduğunun kanıtını da isteyin. Bunun için Google Search Console yardım sayfası veya Webmaster blog sayfası gibi güvenilir kaynaklardan bilgi alabilirsiniz.

SEO uzmanı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar

Yaygın bir aldatmaca olarak kullanılan yöntem gölge alan adlarıyla sitenize ziyaretçi trafiği yönlendirilmesidir. Bu gölge alan adları genellikle müşterisinin faydasına çalışan SEO uzmanına aittir. Ancak arama motorları tarafından bu gölge alan adları ile sizin sitenizin bir ilişkisi olduğu ortaya çıkarsa, bu gölge alan adı Google tarafından farklı bir siteye yönlendirilebilir. Hatta bu, rakip firmanın web sitesi bile olabilir. Böyle bir durumda, rakibinizin web sitesini geliştirmek için bir SEO uzmanına para ödemiş olursunuz.

Başka bir etik dışı uygulama, web sitenizle alakalı anahtar kelimeleri ana sayfadaki herhangi bir yere yerleştirmek. SEO uzmanı bunun sitenizi daha fazla arama sorgusu için alakalı hale getireceği konusunda size söz verebilir. Tek bir sayfa, çok çeşitli anahtar kelimelerle nadiren alakalı olduğundan, bu yapılan doğal olarak yanlıştır.

Daha da kötüsü, giriş sayfasındaki bu gizli anahtar kelimelerin yanında SEO uzmanı tarafından başka bir siteye yönlendirilen gizli linklerin eklenmesidir. Bu tür giriş sayfaları bulunan sitelerin popülaritesi gittikçe tükenir ve işini kötüye kullanan SEO uzmanı başka bir sitenin popülaritesini illegal yollardan artırmış olur.

Son olarak, Google sıralamanızı yükseltmek için diğer sitelerden link satın almaktan kaçının. Bu durum, Google’ın kalite yönergelerine aykırı bir durumdur. Tespit edilmesi durumunda sitenizin belli bir sayfasına ya da tamamına manuel işlem yapılmasına ve sıralamanızın düşürülmesine neden olabilir.