Google’da Rakiplerinizin Üzerinde Yer Almanız İçin Gerekli Hamleler

Bilindiği üzere SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) arama motorlarının web sitelerini daha iyi anlamaları için web sitelerinin gerekli kriterlere uyarak iyileştirilmesi ve dolayısıyla arama motorları tarafından üst sıralara çıkarılması işlemidir. Tabi arama motorlarında üst sıralarda yer alma işlemi kısa bir sürede gerçekleşecek bir durum değildir. Uzun bir serüveni beraberinde getiren SEO kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmaları için olabildiğince faydalı bir web sitesi sunmalıdır. Faydalı bir web site ilgili anahtar kelimelerle bu kelimelere ait aramaların tümünü kendi web sitesine çekmesidir. Bunu yaparken de ziyaretçiye fayda sağlama, bilgilendirici olma özelliklerinde asla elden bırakmamak gerekir. SEO çalışmaları web sitelerinin tümüyle arama motorlarına uygun hale getirilerek hedeflenen ziyaretçilerin kolaylıkla web sitelerinden faydalanabileceği bir ortamı sunmayı amaçlar. SEO çalışmalarını iki kola ayırmak mümkün. Öncelikli olan ise elbette site içi SEO dediğimiz olaydır. İç SEO yapısı web sitesinin kullanıcıya erişilen sayfalarının ne tür bilgilerden oluştuğu, hangi amaçla kullanıcıya ne gibi bir hizmet sağladığı gibi bilgilerin arama motorlarına tanıtılmasıdır. Site içi SEO için yapılması gereken hamleleri sizlerle paylaşacağız.

Site İçi SEO Optimizasyon Hamleleri

Doğru Domain Seçiminde Bulunun

Öncelikli işlem tabii ki siteye uyumlu bir domain adresi seçmektir. Genellikle .com uzantılı adreslerin seçilmesinde fayda olacaktır. Kesinlikle en önemli nokta web sitesinde verilen hizmet sektörünün domain adresinde yer alması gerekir. Örneğin promosyon alanında hizmet veriliyor ise promosyon kelimesinin domain içerisinde yer alması avantaj sağlayacaktır.

Tutarlı, tam URL’ler kullanın

URL’ler kısa ve öz olmalıdır. Örneğin; https://www.bayeks.com/ şeklinde kullanıcıya gözükmelidir. Oldukça uzun ve kendini gereksiz yere tekrar eden URL yapıları hem kullanıcıyı kötü etkiler hem de arama motorları tarafından pek hoş algılanmaz.

Google’ın Anlayacağı Başlık Etiketlerini Kullanın

Heading Tags oldukça önemlidir. Site içi optimizasyon da başlık etiketleri olmazsa olmazlardandır. Site içerisinde kullanılan başlıklar belirli bir hiyerarşiye göre kullanılmalıdır. 

Breadcrumb Özelliğini Kullanın

Ekmek kırıntısı diye adlandırılan Breadcrumb web sitesine oldukça avantaj sağlar. En son tıklatılan bölümün tüm adımlarını teker teker gösteren bir yapıdır. Bu sayede bir önceki sayfalara geri dönebilir ve o sayfanın bir sonraki ziyarette hızlıca nasıl açılması gerektiğini öğrenmiş olur ziyaretçi. 

Canonical Etiketini Kullanın

Canonical etiketi web sitesini alıntı yani kopya içerikten kurtarmak için kullanılan ve her web sitesinde olması gereken bir etikettir.

Google’a göre sitenizdeki yinelenen sayfaları en iyi temsil eden sayfanın URL’si standart URL’dir. Google’a hangi URL’nin standart olduğunu açık bir şekilde bildirmezseniz Google sizin adınıza seçim yapar veya ikisini de eşit ağırlıkta değerlendirebilir.  Genel Yöntem 1) rel=canonical HTTP üst bilgisi.(Sayfanızın yanıtında rel=canonical üst bilgisi gönderin).

Mobil Uyumluluk İçin Gerekli Yöntemleri Kullanın

Duyarlı web tasarımı kullanmaya özen gösterin. Hem mobil hem de masaüstü sitede aynı meta robots etiketlerini kullanmaya özen gösterin. Gelişen Teknoloji ile web siteleri ceplerde taşınmaya başlamıştır. Bu nedenle tüm web sitelerinin mobil uyumlu site olması oldukça önemlidir. Mobil uyumlu olmayan web siteleri ne yazık ki çağın gerisinde kalmaya yüz tutmuştur.

Organik-Özgün İçerik Üretimine Özen Gösterin

SEO uyumlu içerikler üretmeye özen gösterin. SEO alnının en temel prensiplerinden biri de özgün içerik üretimidir. Özgün içeriklerle anlatılmak istenen konu 300 kelime kuralına takılmadan istenilen uzunlukta oluşturulmalıdır. Ziyaretçiye faydalı bilgiler sunulması esas alınmalı ve yazı içerisinde doğru ve yeteri kadar anahtar kelime kullanılmasına özen gösterilmelidir. İçeriğin konusunun da resim, video gibi detayları bulundurması oldukça önemlidir.

Site Haritası Oluşturun

 Sitemaps, hangi sayfaların siteniz açısından önemli olduğunu Google’a bildirmenin çok önemli bir yoludur ve ayrıca ek bilgiler (güncelleme sıklığı gibi) sağlar.  Metin harici içeriğin (resim veya video gibi) taranması için de çok önemlidir. Site haritalarını kullanmak, Google’ın sitenizde hangi sayfaları tarayacağını keşfetmesine ve önceliği belirlemesine yardımcı olur.  Örneğin;   <url> <loc>https://www.bayeks.com/vip-urunler</loc>