Sosyal medyanın popülerliği arttıktan sonra hayatımıza giren influencer pazarlama, iş dünyasındaki yerini korumaya devam ediyor. Kurumsal firmalar kadar yeni kurulan iş yerleri de sosyal medya yıldızlarıyla iş birliği yapmak istiyorlar.

Ancak etkili bir pazarlama yöntemi olan influencer pazarlama her zaman beklediğimiz sonuçları vermeyebilir. Hatta akıllıca kullanılmazsa tehlikeli bile olabilir.

Influencer Pazarlamada sizi bekleyen tehlike?

Tanıtım veya iletişim eksikliği

Influencer pazarlamanın etkili sonuçlar vermesini istiyorsanız, açık ve şeffaf iletişim şarttır. Hedeflerinizi net olarak belirlemelisiniz ve birlikte çalışacağınız sosyal medya yıldızına kampanya için beklentilerinizin neler olduğunu söylemelisiniz.

Kampanyanızı ve beklediğiniz sonuçları kesin çizgilerle belirtmezseniz. Aksi halde sosyal medya hesaplarında kampanyanız yayınlandıktan sonra ortaya çıkan sonuçlar işinize yarayan şeyler olmayabilir. Böyle bir durumda beklediğiniz kazancı elde edemeyebilirsiniz. Ancak anlaşmanız gereği influencer’a ödemenizi de yapmak zorundasınız. Sonuç olarak kar elde etmek isterken zarar edebilirsiniz.

Bu nedenle kampanyanız için belirlediğiniz tüm detayları bildirin ve hatta anlaşacağınız sosyal medya yıldızına kampanya sonuçlarına bağlı olarak farklı miktarlarda ödeme yapmayı teklif edin. Örneğin kampanyadan yapılan satışlardan belli bir yüzde vermek gibi. Böylece hem siz kazancınızı artırmış olacaksınız, hem de influencer sizin kampanyanıza ayrı bir özen gösterecektir.

Yanlış influencer seçimi

İstatistiklere bakıldığında influencer pazarlama gerçekten etkili bir yöntem. Sosyal medya kullanıcılarının yaklaşık %60’ı alışveriş yaparken sosyal medya yıldızlarını dikkate aldığını belirtiyor. Ancak her influencer’ın her markaya katkı sağlayamayacağı da çok açık bir gerçek.

Peki markanız için doğru kişiyi seçerken ne yapmalısınız?

Öncelikle anlaşacağınız influencer’ın hesabını derinlemesine kontrol etmelisiniz. Sahte hesapları, satın alınan takipçileri olabilir. Zaten sosyal medyada geldiğiniz nokta kalitenin sayılardan daha önemli olduğudur. Bu nedenle, 5 bin gerçek kullanıcısı olan hesapla 50 bin sahte takipçili sosyal medya hesaplarını birbirinden ayırmalısınız. Bunu anlayabilmek için influencer’ın paylaşımlarını kontrol edin. Eğer çok fazla takipçisi var ancak paylaşımları fazla etkileşim almıyorsa o kişi büyük olasılıkla size fayda sağlamayacaktır.

Bir de unutmamanız gereken diğer önemli nokta, hedef kitlenizin kim olduğunu iyi bilmelisiniz. Markanız için seçeceğiniz sosyal medya yıldızı sizin hedef kitlenize hitap etmelidir. Böyle bir influencer ile çalışırsanız hem marka bilinirliğiniz hem de satışlarınız beklediğinizden daha fazla artacaktır.