Küçük İşletmeler İçin İyi Pazarlama Stratejisi Nasıl Olmalı?

Büyük şirketler pazar paylarını artırmak için her zaman iştahlıdır. Bu nedenle küçük işletmeler onların olduğu yerlerde pek varlık gösteremez ve zamanla yok olurlar. Çünkü rekabet gücü daha zayıftır ve reklam bütçeleri büyük şirketlerle yarışacak kadar fazla değildir.

Böyle bir durumda küçük işletmelerin hayatta kalabilmek için akıllı bir pazarlama stratejisi uygulaması gerekiyor.

Küçük işletmelerin uygulayabileceği 4 basit pazarlama stratejisi

1. Zihniyetinizi değiştirin

Diyelim ki, bir yere dönerci açtınız. İşleriniz de fena gitmiyor. Birkaç ay sonra hemen yanınıza bir kebapçı açıldı ve işleriniz biraz azalmaya başladı. Siz de durumu kurtarmak için hemen menünüze kebap eklediniz. Böylece onunla rekabet edebilecektiniz. Bundan bir süre sonra bir yandaki yere Karadeniz yemekleri satan bir yer açıldı. Siz de aynı şeyi yapıp menünüze eklemeler yaptınız.

Siz olsanız Karadeniz yemekleri yemek için menüsünde her şey olan bir dönerciye mi giderdiniz yoksa sadece Karadeniz yemekleri yapan yere mi?

Küçük işletmelerin en büyük problemi herkes için her şey olmaya çalışmalarıdır. Bu şekilde her pazardan bir pay alabileceklerini düşünür ancak genelde sonu hüsranla sonuçlanıyor. Çünkü her yerde herkesle rekabet edemezsiniz ve bu şekilde bir pazarlama stratejisi oluşturamazsınız.

Bunun yerine küçük bir işletme olduğunuzu kabul edin. Herkes için her şey olmaya çalışmak yerine bazıları için en iyisi olun. Bu sizi bir alanda en iyi ve rakipsiz yapacaktır.

2. Kitlenizi anlayın

Hedef kitlenizi iyi belirleyin ve onların problemlerini, neye ihtiyaçları olduğunu anlayın. Böylece hedef kitleniz onlara sunduğunuz ürün ya da hizmetle sizi özdeşleştirecektir. Piyasada rakipleriniz olsa bile bu özelliğiniz sizi öne çıkaracaktır.

Eğer hedef kitlenizi iyi tanımıyorsanız ya da ne istediklerini tam olarak bilmiyorsanız pazarlama stratejisi belirlemeden önce ilk işiniz onlara gitmek olmalı. Anket yaparak ya da bulundukları sosyal platformlarda yer alarak onları tanımaya çalışın. Bu şekilde edineceğiniz bilgiler altın değerinde olacaktır.

3. Reklamları kullanın

Sosyal medyada reklam bütçeleri küçük işletmelerin hayatta kalmaları için büyük bir nimet. Bunu mutlaka değerlendirmelisiniz. Burada yaşanacak en büyük problem bir pazarlama stratejisi belirlemeden reklam vermektir. Reklamlarınızı göstereceğiniz hedef kitlenizi net olarak tanımlamalısınız. Böylece hem ayıracağınız bütçeyi azaltmış olursunuz hem de müşterilerinizi artırırsınız. İnsanların sosyal medyayı reklam izlemek için kullanmadıklarını bilerek doğru hedef kitlenize dayanamayacakları bir teklif sunmalısınız.

4. Müşterilerinizi elinizde tutun

Hedef kitlenize kendinizi tanıtmak için reklam verdiniz ve onları kendinize çekmeyi başardınız. İşte şimdi yapmanız gereken en önemli işe geldi sıra. Onların sizinle yaşadığı ilk deneyimi benzersiz kılmalısınız. Kendilerini özel hissetmelerini sağlayın ve onlara değer katın. İnsanlar alışveriş kararlarını ilk deneyimlerine göre verirler. Onların sadık müşteriniz olmasını sağlamak bundan sonra sizin elinizde.