McDonald’s Türkiye 1 TL’ye filtre kahve satışına başladı. Dünyaca ünlü fast food devi ucuz kahve satışı haberini hazırladığı bir tanıtım reklamıyla duyurdu. Reklam filminde kahve içmek için çok yüksek meblağlar ödemek gerekmediğini hatırlatıyor.

Zaman zaman rakipleriyle atıştığı reklam filmleri ile de ilgiyi üzerine çeken McDonald’s bu sefer hedefine bambaşka birlerini alıyor. Marka yeni reklamında aslında kendi alanı dışına çıkıyor. Fast food ürünüyle değil bir kahve ile reklamda yer alıyor. Dolayısıyla gönderme yaptıkları da kendi pazarının dışındaki markalar. 1 liraya filtre kahve satışına başlayan McDonald’s, reklam filminde 3. Nesil kahveciler ile uluslararası kahve markası zincirlerine göndermede bulunuyor.

McDonald’s’ın McD Cafe bölümleri için yayınlamış olduğu reklam filmi TBWA/İstanbul Ajans tarafından hazırlanmış. Yönetmenliğini Polat Korkmazel yapmış. Prodüksiyon ekibinde ise Evrim Saraçoğlu ve Zeynep Türkmen bulunuyor. Reklam filminde gösterişli sunumdan ve mekânın deneyimlerinden vazgeçilerek sadece iyi kahveye vurgu yapılıyor.

McD Cafe, reklamında kahve dükkanlarını eleştirdi

McDonald’s’ın ilk reklamında çalışan, filtre kahve almak için gelen müşteriye farklı bir öneride bulunarak 1 liralık filtre kahveye 6 lira ödenerek müşterinin bardağına isim yazmanın mümkün olduğunu söylüyor. Müşteri sadece iyi kahve istediğini belirterek çalışanın önerisini reddediyor. McDonald’s burada son dönemde benzer şekilde servis yapan ve çok büyük paralar ödenmek zorunda kalınan kahve zincirlerini eleştiriyor. Müşterilerine de kahvenin asıl fiyatını göstermek istercesine bir yaratıcılık sunuyor.
McDonald’s’ın ikinci reklam filminde ise latte yer alıyor. Burada da 6 katı fiyat ödenerek üzerine çiçek deseni eklenmesi tiye alınıyor. Sadece iyi kahve isteyenlere iyi latte sunuluyor ve 5 liraya satışı yapılıyor. Markanın üçüncü reklam filminde ise Amaricano reklamı yer alıyor. Burada da 6 katı farkla uzun sakallı, dövmeli bir karakter tarafından sunum öneriliyor. Sonunda sadece iyi Americano sunuluyor ve 4,5 liraya satışı yapılıyor.

McDonald’s yayınladığı üç farklı reklamıyla iyi kahveyi ucuza içmenin mümkün olduğunu, bunun için her şeyden arınmış ve sadece iyiye odaklanılmış olduğuna vurgu yapıyor. Bütün reklamların sonunda siz istemediniz biz yapmadık sözleriyle müşterilerinin isteklerine saygı duyulduğunu vurgulanıyor. Bütün reklam filmlerinde altyazı olarak da bahsedilen fiyatların bazı satış noktalarında istisna olduğunu, markanın haber vermeksizin fiyatlarda değişiklik yapma hakkını saklı tuttuğu vurgulanıyor. McDonald’s’ın iyi kahve iyi fiyat sloganı ile hazırladığı satış rakamları ne kadar devam edecek, tüketiciler ne kadar memnun kalacak bilinmez ama reklamlar kısa sürede büyük ilgi gördü.

McDonald’s’ın kahve reklamları sosyal medyada büyük bir etkileşime girerek kısa sürede en çok paylaşılanlar ve konuşulanlar arasına girdi. Pek çok kullanıcı fiyat karşılaştırmasında bulunarak ünlü kahve zincirlerinin yüksek fiyatlarına tepki gösterdi, fiyatlarında indirim yapmalarını istedi. McDonald’s’ın sadece 1 liraya kahve vaat etmesi diğer zincir markalar ile karşılaştırıldığında çok büyük fark olduğu, aynı boyutlarda bir fitre kahvenin 8-9 lira olduğu eleştirileri yapıldı. Kahvenin yanında, sadece kahve de değil, diğer içecek türlerinin yanında, deneyim de sunan yeni nesil kahveciler McDonald’s’ın reklamını üzerlerine alınıp cevap verecekler mi bunu zaman gösterecek; fakat McDonald’s tüketiciyi gülümsetmeyi başardı ve yoğun ilgiyle karşılaştı.