Promosyon Ürünleri İmalatçıları ve Satıcıları (Promotürk) Dernek yönetim kurulu başkanı Abdullah Gürz sektörün bugünü ve yarınına dair hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu. Gürz, promosyon ürünleri sektörünün bugün itibariyle ekonomik hacminin 20 milyar TL seviyesinde olduğunu, kısa sürede sektörün ekonomik hacmini 100 milyar TL’ye, ihracat oranını da 9-10 kat arttırarak 20 milyar TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Türkiye promosyon ürünleri alanındaki gelişmeler, geleceğe dair beklentiler, derneğin çalışmaları, Promotürk Türkiye Buluşmaları’nda İstanbul’da katılımcılara ve üyelere aktarıldı. Etkinlik dolayısıyla AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Gürz, maalesef ülkemizde promosyon denince akla yalnızca kalem, defter gibi ürünler geldiğini, aslında promosyonun tanıtım ürünü yapmak manasını taşıdığını söyledi.

Promosyonun üzerinde firmanın adının yazılı olduğu halde firmalara dağıtmak olduğunu ifade Gürz, son dönemde promosyon sektöründe büyük değişiklikler yaşandığını, firma logolarının ve hediye edilecek kişilerin isimlerinin de promosyonlarda yer aldığını söyledi. Gürz, marketlerde, reyonlarda ürün yatışı yapmak için içeceklerin yanında bedava bardak verme konseptindeki uygulamaların kendi sektörlerine dahil olmadığını belirterek, kendilerinin yaptığının tanıtım ürünü pazarlamak olduğunu, her şeyin baskılı olduğunu, her şeye firmaların logosunu, ya da ismini basıp şirketi markalaştırdıklarını belirtti. Gürz, Türkiye’de promosyon sektörünün genişliğine de vurgu yaparak bu alanda 40 bin şirketin faal olduğunu, bu şirketlerde 700.000’in üzerinde kişinin çalıştığını, yene de net rakamları ifade etmenin zor olduğunu aktardı.

Promosyon Sektörünün Hacmi 20 Milyar TL

Gürz, dernek olarak araştırmalarına ve hesaplamalarına göre alanın ekonomik değerinin 20 milyar TL seviyelerinde olduğunu, yine de sektörün tam hacminin belirlenmesinin zor olduğunu aktardı. Promosyon sektörünün çok ilginç olduğunu, ülkemizde promosyon denilince akla daha çok defter, şapka, kalem gibi ürünlerin geldiğini, fakat isim baskılı çikolataların dahi sektöre dahil olduğunu kaydetti. Üzerine baskı yapılabilen her şeyin promosyon kapsamında satılabildiğini, hemen her şeye baskı yapılabildiği için ürün genişliğinin çok fazla olduğunu aktaran Gürz, hiçbir sektörde kendilerinde olduğu kadar lazer ve baskı makinesi bulunmadığını söyleyerek sektörün tam hacmini ortaya koymanın çok zor olduğunu, buna rağmen ekonomik hacmin 20 milyar TL’ye, ihracat hacminin de 2-5 milyar TL seviyelerine çıktığını belirtti.

Kalem Defterden Elektronik Ürünlere

Gürz, sektörde hedef kitlelerine ve firmalara göre promosyon ürünün seçtiklerini belirterek yaş grubunun, bölgelerin, eğitim seviyelerinin ürün seçiminde etkili olduğunu, teknoloji alanında bir promosyon ürünü seçmek isteyenlere taşınabilir güç kaynağı, yani powerbank gibi ürünler önerdiklerini aktardı. Eğer hediye verilecek kişi üst düzey ise başka ürünlerin devreye girdiğini, sektöre göre de promosyon ürünlerinin değiştiğini belirtti. Daha önceleri promosyon dendiğinde akla sadece kalem, defter, şapka gibi ürünlerin geldiğini, son dönemde ise taşınabilir güç kaynaklarının, bluetoothlu kulaklıkların, hoparlörlerin tercih edilme oranının arttığını ifade etti. Buna rağmen teknolojik ürünlerin her ne kadar yıldızları parlarsa parlasın promosyon tükenmez kaleme, deftere, şapkaya olan ilginin kaybolmadığını, duvar saatlerinin hala güncelliğini korumayı sürdürdüğünü söyledi.

Gürz, çoğu kez seçimlerin promosyon ürünleri sektörünün doğrudan etkilediği şeklindeki kanının yanlış olduğunu, seçimlerin bahsedildiği kadar bir etkisinin olmadığını, partilerin çoğu zaman belirli şirketlere büyük işlerini verdiğini, bunun sektörde genel bir hareketliliğe vesile olmadığını belirtti. Naylon poşetlerin yasaklanmasının hatırlatılması üzerine Gürz, naylon poşetler yasaklanmış olsa da bunun yerine bez torba üretiminin minimum %50 oranında arttığını, çanta promosyon ürünü üreten firmaların ful mesai yaptıklarını; hatta tekstilcilerin dahi çanta ürettiğini söyledi.

9-12 Ekim’de 32 Buluşma Gerçekleşecek

Gürz, promosyon ürünlerinin hacminin her geçen gün arttığını, bunu daha da ileriye taşıyarak ülke ekonomisindeki hacminin 100 milyar TL’ye ulaştırılmasının hedeflendiğini, Türkiye’nin üretim kabiliyeti ve kalitesi ile buna rahatlıkla elverişli olduğunu söyledi.

Promosyon ürünleri ihracatında ise hedeflediklerinin mevcudu 9-10 kat arttırarak 20 milyar TL’ye ulaştırmak olduğunu, Türkiye’nin lokasyonu itibariyle ve üretim maliyetleri ile bu konuda çok avantajlı olduğunu ifade etti. Gürz, kalite konusunda rakiplerinden çok daha iyi olduklarını, kalite konusundaki başarıyla Çin, Polonya, Almanya gibi ülkeleri geride bırakabilecek kapasitede bulunduğumuzu, 2-5 milyar aralığındaki ihracat seviyemizin 20 milyar TL’ye çıkarmanın imkânsız olmadığını belirtti.

Gürz, promosyon sektörü olarak ülke ekonomisine çok daha fazla katkı sağlamayı amaçladıklarını, bu kapsamda dernek üyelerinin katılımlarıyla 9-12 Ekim’de CNR Expo’da Kurumsal Hediye ve Promosyon Ürünleri Fuarı düzenleneceğini, fuarın bu yıl 32.sinin yapılacağını söyledi. Fuarda on binlerce kurumsal promosyon hediyesinin, benzersiz promosyon ürünlerinin sergileneceğini belirterek yurt dışından da çok özel yerlere ulaştıklarını, yabancı ürün alıcılarının da fuarda olacağını, fuara katılımın çok yüksek olacağı gibi katılımcı sayısının yarıya yakının yabancılardan olmasını beklediklerini ifade etti. Fuarda gerçekleştirilecek işbirlikleri sayesinde Türkiye promosyon sektörünün yeni bir ivme kazanacağını, yeni açılımlar yapacağını, özellikle yabancılarla yapılan iş birlikleri sayesinde dünya pazarında da Türk firmalarının varlığının artacağını belirtti. 49 ülkeden katılımcılarla görüşme fırsatının olacağını ifade etti.