Promosyon Ürünleri ile Kurumsal Prestij Kazanın

Promosyon ürünleri bir marka değeri yaratmanın ve müşteri potansiyelini arttırmanın en etkili yollarından birisidir. Temelde bir çeşit reklam olan promosyon aynı zamanda hediyeleşmedir ve her insan hediye almaktan memnuniyet duyar. Ülkemizde hala tam olarak değeri bilinmeyen promosyon sektörü, ülke genelini değerlendirdiğimizde oldukça iyi noktadır. Üreticiler, imalatçılar açısından baktığımızda bugün yurt dışına ihracat yapan dahi onlarca firmamız vardır. Fakat iç piyasada promosyon hâlâ layık olduğu değere kavuşamamıştır.

Ülkemizde promosyon dendiği zaman akla daha çok ucuz ve kalitesiz ürünler geliyor. Firmaların, işletmelerin çoğu promosyon ürünü seçerken işin kolayına kaçıyorlar ve düşük bütçeli, kalitesiz ürünler seçiyorlar. Oysa kalitesiz promosyon ürünleri dağıtmak yerine hiç dağıtmamak firmalara daha faydalı olacaktır. Çünkü kalitesiz ürünler firmanın hem müşterileri gözünde hem de iş ortakları gözünde prestij kaybetmesini, itibarının düşmesine sebep oluyor. Üstelik ülkemiz ekonomik koşulları düşünüldüğünde en ucuz promosyon ürününe sahip olmak için dahi lüks olarak görülüyor.

Firmalar kaliteli ve kullanışlı promosyon ürünleri tercih ederlerse hem müşterilerinin hem de iş ortaklarının nazarında prestij kazanırlar. Gerek müşterileriyle gerekse iş ortaklarıyla duygusal bağlarını güçlendirirler. Yeni müşteriler kazanma potansiyelleri çok daha artar. Bu yüzden de promosyon ürünlerine harcanan paraya boşa giden para gözüyle bakılan zihniyetin değişmesi gerekir. Çünkü promosyon ürünleri markalaşmanın sağlanması için, bilinirliğin yükselmesi için, iletişimin gelişmesi için bir fırsattır. Fakat ülkemizde herhangi bir bütçe kısıtlaması olduğunda ya da krizle karşılaşıldığında ilk kesilecek kalemler reklam giderleri ve promosyonlar oluyor. Oysa dünyanın gelişmiş ülkelerinde, ekonomik refah seviyesi yüksek ülkelerde promosyonlara çok büyük değer veriliyor. Bizde yılbaşı promosyonlar son aya sıkıştırılırken onlarda daha mart, nisan aylarında sonraki yılbaşında müşterilere hediye edilecek promosyonların planlaması yapılıyor.

Ekonomik daralmalarda reklam bütçesinden kesmek pazar payında büyük kayıplara sebep oluyor

Dünyanın en büyük markalarına baktığımızda yıllık gelirlerinin %35’ini reklam, tanıtım ve promosyona ayırdıklarını görüyoruz. Üstelik reklamın da promosyonun da en iyisini, en kalitelisini tercih ediyorlar. Büyük emek sarf ediyorlar. Çünkü tanıtımlardan kısmayı adeta şirketlerini kapatmakla eş değer tutuyorlar. Bu bakımdan Henry Ford masrafları kısmak için tanıtımları durdurmanın zamandan tasarruf sağlamak için saati durdurmaya benzediğini belirtiyor. Ekonomik daralmaların, krizlerin olduğu aşamada dahi tanıtımlardan kısmanın Pazar paylarında büyük kayıplara yol açabileceğini, gelecekte telafisi mümkün olmayan prestij ve masraflı sonuçlara yol açabileceğiniz düşünüyorlar. Bütün bu mantığın temelinde bilinç yatıyor. Marka değeri yaratmanın hiç de kolay olmadığını biliyorlar. Bu yüzden promosyon ürünleri seçerken firmaların kısa vadeli düşünmemesi, geleceği hayal etmesi gerekiyor. Bir promosyon ürünü küçük bir hediye gibi görünebilir ama etkisi on yıllar sürebilir. Bugün dünyanın farklı yerlerinde koleksiyonerler vardır ve büyük markaların yıllar önce verdiği bir promosyon ürünü o koleksiyonun en değerli parçaları arasında yer alabiliyor.

Promosyon ürünü tercihinde ülkemizde hala en fazla rağbet ören ürünler kalem, defter, şapka, tişört, ajanda, saat, anahtarlık, takvim gibi ürünler geliyor. Bunlar artık promosyon ürünlerinin klasikleridir. Bunlar promosyon ürünü olamaz mı? Elbette olur. Hem de en etkili promosyon ürünleri olabilirler. Mesela araştırmalar göstermiştir ki bir insan günde ortalama 32 defa saate bakmaktadır. Ofisinde bir şirket isminin yazılı olduğu saate bakan kişi buna göre günde 32 sefer şirketin reklamıyla göz göze gelmektedir. Bunun yerine günde 32 defa tekrarlayan radyo, TV reklamı vermek bir saate nazaran çok daha maliyetlidir. Oysa şık, kaliteli bir saat bunu çok daha ucuza, çok daha etkili yapabilmektedir. İşte bu noktada özveri ve seçicilik devreye giriyor. Bugün için bir kalemde, ajandada, saatte yüzlerce promosyon ürünü modeli bulabilirsiniz. Bunlar içinden insanların aldıkları anda bir köşeye bırakıp unutacakları bir modeli de seçebilir, alıp odalarının, ofislerinin en güzel yerine sergilemek için koyacakları bir model de belirleyebilirsiniz. Malzemesiyle, işçiliğiyle, baskı kalitesiyle estetik, zarif bir promosyon ürünü daima beklenen etkiyi yapacak hem kurumsal prestije katkı sunacak hem de marka değeri yaratmada öncü olacaktır.

Promosyon ürünleri müşteri sadakatini arttırıyor

Günümüzde insanların promosyon ürünlerinde en büyük beklentilerinden birisi işlevsellik oluyor. İnsanlar bir ihtiyaçlarını karşılayabilecek, bir yerde işlerine yarayacak ürünlere daha fazla rağbet gösteriyorlar. Bu yüzden seçim yapılırken hassasiyet gösterilmeli, hedef kitleye hitap edecek, onların ihtiyacını karşılayacak, bir noktada dertlerine derman olacak ürünler daha fazla dikkat çekecektir. Dikkat çektiği taktirde ise hem firmanın müşterisiyle arasında bir sadakat hissi gelişecek hem de müşteri gözünde markanın prestiji artacaktır. Şirketler, firmalar bunu daha da yukarıya taşımak için kişiye özel, daha prestijli promosyon ürünleri tercihinde de bulunabilirler. Bugün sadece şirket isimleri, logoları değil hediye edilecek kişinin adı, soyadı, unvanı gibi bilgiler de rahatlıkla promosyon ürünlerinin üzerine baskı yapılabiliyor. Kişilerin adlarını taşıyan bir ürün her ne olursa olsun kendilerine değer verildiği hissini uyandırarak kısa ve uzun vadede kalıcı mutluluk uyandırır. Kişilerin kurumlara aidiyetini pekiştirir.