Promosyon ürünleri denildiğinde yakın geçmişe kadar sadece yılbaşı akla geliyordu. Son yıllarda ise bu mantalite değişti ve promosyon ürünleri sadece yılbaşlarına özel olmanın çok ötesine geçti. Hemen her özel günde şirketler, firmalar, kurumlar kullanımının avantajlı olacağını düşünmeye başladılar. Bunu uygulayanlar ve uyguladıkları anda olumlu geri dönüşünü alanlar promosyonları sadece yılbaşına sıkıştırmanın sağlıklı olmadığını gördüler. Bu yüzden de promosyona çok daha fazla yatırım yapmaya başladılar.

Promosyon ürünleri çeşitlerinde son yıllarda büyük artışlar meydana geldi. Hemen her iş kolu için, faaliyet alanı için, yaş grupları için, cinsiyetler için yüzlerce ürün bulunuyor. Bunların üzerinde kurumun, firmanın adının, logosunun olması onlar açısından büyük avantaj sağlıyor. Çünkü firma logolu bir ajandaya sahip olmak herkeste mutluluk yaratır. Ajandanın her sayfasında logosunun, isminin olması ayrı bir tanıtım değeri kazanarak adeta yılın her günü kendi reklamını sunma fırsatı verir. İnsanlar sürekli el altında taşıyacakları, anılarını, iş çizelgelerini, planlarını, programlarını o ajandaya yazacakları, onu yıllarca muhafaza edecekleri düşünüldüğünde aslında o hediyenin ne kadar anlamlı olacağını kestirmek güç değildir.

Avrupa ve Amerika’da Yılbaşı Promosyon Ürünleri Planlaması Aylar Öncesinden Yapılıyor

Promosyon ürünleri özellikle KOBİ olarak tanımlanan, orta ve küçük ölçekli işletmeler açısından maliyeti en düşük, geri dönüşüm oranı en yüksek reklam araçları olmaktadır. Fakat ülkemizde hala promosyonların önemi, promosyonların reklam değeri hala anlaşılamamıştır. Herhangi bir kriz anında, bütçe kesintisi sırasında ilk önce reklamlar durdurulur, promosyon ürünleri kesilir. Promosyon dendiğinde çoğu zaman sadece yılbaşı akla gelir. Onda dahi yılbaşında dağıtılacak promosyonların siparişi kasım, aralık aylarına, yani son ana bırakılır. Oysa bir ABD’de, gelişmiş Avrupa ülkelerinde durum çok daha farklıdır. Uzak Doğu ülkeleri dahil bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yılbaşı promosyon ürünleri mart ayından itibaren hazırlıklara başlanıyor. Aylar öncesinde yılbaşı hediyeleri tamamlanıyor. Dünyanın en büyük firmaları, şirketleri sıralamasının ilk yirmisinde yer alan markalar her yıl gelirlerinin %35’ini reklam harcamalarına ayırıyorlar. Çünkü reklamın, promosyonun kısa ve uzun vadede getirilerini biliyor, promosyonun küçük bir hediyeden çok daha büyük anlamlar taşıdığını bilerek hareket ediyorlar.

İnsanlar yapılan araştırmalara göre günde ortalama 32 kez saate bakarlar. O saatte bir firmanın ismi, logosu bulunuyorsa tek bir kişinin günde 32 defa o firma ile göz teması kurmasını sağlar. Bu da sürekli bir iletişim olanağı verir. Dünyanın en büyük şirketleri bu konular üzerine yoğun fikir jimnastiği yapmakta ve nasıl daha etkili hedef kitlelerine ulaşabileceklerini düşünmektedirler. Bu yüzden de saatler bütün dijitalleşmelere rağmen varlığını korumakta, promosyon ürünleri dendiği zaman onlar açısından ilk akla gelenlerden birisi olmaktadır. Her yıl da yüz binlerce promosyon saat dağıtılmaktadır. Bunu yapmak yerine her gün bir firmanın 32 sefer farklı reklam yapması gerektiğini düşünsek bunun ne daha masraflı olacağını anlatmaya gerek yok. Oysa bir saat, bütün bunları tek başına yapabiliyor. Hem de yıllar boyu. İnsanlara her gün onlarca reklam yapmak yerine şirketler açısından aynı ajandayı, aynı saati binlerce üretip insanlara dağıtmak ve her birinde günlerce reklam sağlamak çok daha kolaydır. Çok daha ucuzdur.

Promosyon Ürünü Hedef Kitleye Özel Olarak Seçilmeli

Promosyondan geri dönüş alabilmek için bazı temel noktalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle promosyon seçiminde hedef kitle çok önemlidir. Promosyonun hedef kitleye hitap etmesi gerekir. Örneğin alanınız hangi meslek koluyla alakalı ise ona yoğunlaşmanız, en azından o boşluğu doldurmanız sizlere büyük katsı sunar. Nedeni her meslek grubunun kullanmakta olduğu temel araç gereklerin değişiklik arz etmesidir. İnsanlar promosyon olarak günümüzde sadece üzerinde firmanın isminin yazılı olması, logosunun yer almasına bakmıyorlar. Öncelik bir ihtiyacı karşılaması ve kullanılabilir olması dikkat çekiyor. Bu yüzden de firmaların promosyon ürünü seçerken hedef kitlenin kullanabileceği, işine yarayacak ve bir ihtiyacına çözüm olacak ürünler seçmeleri gerekiyor.

Kültürlere dair farklı özellikler, mevsimlerin gerektirdikleri, iş kolunun gerektirdikleri aslında promosyonlara yılbaşından çok daha geniş alternatif sağlıyor. Örneğin ülkemizde ramazan ayının, bayramların farklı bir yeri vardır. İnsanlar genel olarak bu dönemlere farklı bir hassasiyetle yaklaşırlar. Bu, aslında kurumlar ve firmalar için kaçırılmayacak dönemlerdir. Bu aylara özel, bu dönemlere hitap eden özel promosyon ürünleri firmalara kısa vadede büyük dönüşler sunar.

Günümüzde promosyon seçiminde farklılık yakalamak da önemlidir. Çünkü farklılık insanlarda önemsendiklerini, değer verildiklerini ve hediye üzerinde emek olduğunu hissettirir. Dolaysıyla kalem, defter, şapka gibi klasik promosyon ürünleri yerine daha nadir bulunabilecek, herkeste olmayan, herkesin sahip olmayacağı, promosyon ürününüzü taşıyan kişiyi farklı kılacak alternatiflerin etkisi çok daha fazla olacaktır. Bu, Türkiye’de son derece göz ardı edilen bir husustur. Bu yüzden de geri dönüş elde etmek, beklenen etkiyi uyandırmak zordur.

Ülkemizde promosyon sektörünün dörtte birini hala ilaç firmaları oluşturuyor. Onu otomotiv ve finans sektörleri takip ediyor. Kozmetik, gıda, eğitim alanlarında ise promosyon ürünlerinin önemi yeni yeni fark ediliyor.