9-12 Ekim tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy’de promosyon sektörünün en büyükleri tarafın etkinlik düzenleniyor. Bu alanın en büyük ticaret platformu konumunda bulunan Kurumsal Hediye ve Promosyon Ürünleri Fuarı, diğer adıyla Promexpo ziyaretçilerine kapısını açacak.

CNR Holding’in yaptığı açıklamaya göre fuar sayesinde promosyon ürünleri konusunda iç piyasanın daha da canlandırılması amaçlandığı belirtiliyor. Bunun yanında ihracat artışında da büyük hedefler konduğu ifade ediliyor. Bu bakımdan fuar, Fransa, Almanya, Bulgaristan, İtalya, Hindistan, Mısır, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan gibi ülkelerinde aralarında bulunduğu 49 farklı ülkeden 20 bini üzerinde promosyon alıcısını ağırlayacak.

PROMOTÜRK ve PSI PromExpo iş birliği yaparak dış ticaret hacmini arttıracak

Son yıllarda promosyon sektörü güçlü bir ivme kazandı ve ülkemizde bu alanda hatırı sayılır gelişmeler ortaya çıktı. Ülke çapında yüzlerce firmamız sektörün dinamosu olurken firmalarımız sınırlarını aşarak tüm dünyaya ürünlerini ihraç etmeye başladılar. Bunun meyveleri fuar alanında da kendini gösterdi ve Promotürk ile Alman Promosyon Ürün ve Hizmetleri Enstitüsü (PSI) iş birliği yaparak bir çalışma grubu oluşturdu. İş birliği neticesinde PSI Dernek Başkanı Michael Freter’in yeni başkanlığını yaptığı özel ticaret ekibi Promexpo fuarını ziyaret edecekler. Bu ziyaretin de etkisiyle fuarda özellikle Türk ve Alman firmalarının yoğun olması, bunlar arasında güçlü yeni iş birliği anlaşmalarının yapılması amaçlanıyor. Dolayısıyla diğer bütün katılımcı ülkeler yanında, özellikle Almanya ile çok güçlü iş birlikleri oluşturulacak.
CNR Holding Global Pazarlama İstihbarat Sistemi (BIA)’yı hayata geçirmişti ve bu Türk fuarcılığı alanında en büyük yatırım olarak dikkat çekiyor. BIA’da Promexpo’da yabancı ziyaretçi sayısının arttırılması için yoğun aba sarf ediyor.

Promotürk Derneği Başkanı Sayın Dr. Abdullah Gürz, CNR Promexpo Fuarı’nda konuşma yapıyor.

Yapılan açıklamalarda Türkiye’nin promosyon ürünleri konusunda kalite olarak dünya genelinde çok iyi bir yerde olunduğu vurgulanıyor. Birçok ülkeden gerek ürün çeşitliliği gerekse ürün kalitesi açısından daha iyi olunduğu ifade ediliyor. Bunu çok daha öteye taşıyacak potansiyelimizin olduğu da vurgulanıyor. Özellikle coğrafi yapısı ve lokasyonu ile Türkiye’nin avantajları yüksek bulunuyor. Kıtalara yakın olması, kara, deniz, hava ulaşımları ile pek çok ülkeye rahatlıkla ulaşılabilir olunması ve üretim maliyetlerinin oldukça düşük olması ile Türkiye’nin yerinin bugünkü konumu olmadığına işaret ediliyor.

Rekor Alıcı Bekleniyor

Promosyon alanında dünyanın liderleri olan Çin, Almanya ve Polonya’yı arkada bırakacak, en azından onlar seviyesine çıkabilecek potansiyelimiz varken bunu değerlendiremiyor olmamız çokça vurgulanıyor. Fuarda bu konuda büyük atılımlar yapılması, özellikle Alman şirketlerle işbirliği sayesinde pazarda çok daha iyi yerlere gelmemiz hedefleniyor. Promotürk yetkilileri Ekim ayındaki fuarın da etkisiyle, kısa sürede promosyon sektörünün ülke bazında 100 milyar TL’lik ciroya ulaşmayı, önümüzdeki yıllarda da bu rakamı geride bırakmayı hedeflediklerini belirtiyorlar. Tek çatı altında, bu tür fuarların bunu kolaylaştıracağını savunuyorlar.

Edinilen bilgiye göre fuarda uzun yıllardır promosyon sektörünün klasikleri haline gelmiş olan kalemler, ajandalar, idoller haricinde son yıllarda büyük rağbet gören, sektörün gözde ürünleri arasına girmeyi başaran bluetooth kulaklıklar, taşınabilir şarj aleti powerbanklar, hoparlörler gibi yüzlerce yeni teknoloji promosyon ürün de sergilenecek. Özellikle teknolojik promosyon ürünlerinin bu yıl 32. Si düzenlenecek fuarın en gözde ürünleri olması bekleniyor. Polonya’nın ünlü Remadays şirketinin CEO’su Slawomir Giefing’in de çok özel bir alım hayatiyle beraber fuarda bulunması beklenirken bu yıl fuara 20.000’in üzerinde promosyon alıcısının iştirak etmesi bekleniyor. Katılımcıların en az %40’ının da yabancılardan olması hedefleniyor.

Promexpo Fuarı’nda bu yıl binden fazla yerli ve yabancı markanın katılımı bekleniyor. Özellikle Türk promosyon sektöründe faaliyetlerine devam eden üretici, imalatçı, satıcı, baskıcı ve pazarlamacı tedarikçiler ile distribütörler buluşacak.

Promosyon sektörünün en büyük fuar organizasyonu olacak

Promexpo, Türk fuarcılık alanının en geniş ürün çeşidini barındırırken aynı zamanda dünyanın en büyük, en geniş katılımcılı promosyon ürün fuarı olmayı da hedefliyor. Fuar, CNR Holding’in dahili kuruluşlarından birisi olan İstanbul Fuarcılık ile yirmi beş yıldır sektörü temsil etmeye devam eden Promosyon Ürünleri İmalatçıları ve Satıcıları Derneği (Promotürk)’nin iş birliğinde düzenlenirken KOSGEB de organizasyon destekçisi olarak görev alacak.

Fuarda Türk promosyon sektörünün son yıllarda kazandığı ivme değerlendirileceği gibi üretim kabiliyeti, üretim kalitesi de yapılacak ilişkiler ile gözden geçirilecek. Kalite ve başarılar iç piyasanın dışında özellikle yabancı alıcılara aktarılacak. Bu da Türk promosyon sektörü için yılın en büyük fırsatı olarak dikkat çekiyor. Çünkü üreticilerimiz, imalatçılarımız, dağıtıcılarımız fuarda yer alacak katılımcılar ile iş birlikleri kurarak ürünlerini tanıtma fırsatı bulacak, dünya pazarında kendilerinden daha fazla söz ettirme imkanına kavuşacaklar. Dahası yapılacak iş birliği anlaşmaları sayesinde hem içeride sektörün geliştirilmesi için stratejik yol haritaları belirlenecek, yeni ilham kaynakları tespit edilip gerek ürünlerin zenginleştirilmesi gerekse ürün çeşitliliğinin arttırılması konusunda fikir alışverişleri de yapılacak. Üreticilerimizin özveriyle ürettikleri promosyon ürünleri başarılı ilişkiler sayesinde dış piyasada daha rahat pazarlanıp daha çok alıcıya ulaşabilecek.