İşletmelerin hayatta kalmasını ve büyümesini sağlayan en önemli nokta satış yapmaktır. Satış artık hayatımızın her alanına girmiş durumda. Bazen sadece ürün ya da hizmetleri değil fikirlerimizi bile satmamız gerekebiliyor. Aslında satış kavramı, hayatımızın tüm yönlerine dahil etmemiz gereken bir kavram.

Peki, bazı insanlar her şeyi rahatlıkla satabilirken bazılarımız neden hiçbir şey satamıyor? Neden bazı insanlar daha ikna edici?

Çünkü bu insanların satış yapabilmelerini sağlayan bazı sırları var.

Neredeyse her şeyi satmanızı sağlayabilecek 3 altın sır:

1. Soru sorun

Soru sormak, bir satışın en güçlü adımıdır. Bunu sadece satış yapmak olarak düşünmeyin. Soru sormak, bir iletişimin en iyi başlangıç noktasıdır aynı zamanda. Bu nedenle satış için de birinci ve en önemli adımdır. Sorduğunuz sorular karşınızdakiyle ilişkilerinizin güçlenmesini sağlar. Çünkü sorulara cevap verdikçe insanlar kabul etmeye daha açık hale gelirler.

İyi satışçılar ortalama satış görevlilerine göre iki kat daha fazla soru soruyorlar. Konuşmayı önce iltifatla başlatırken daha sonra müşterinin itiraz ettiği her şeyle ilgili sorular sormaya başlıyorlar. Soru sordukça satış yapmak için harcayacakları eforun daha da azalacağını biliyorlar.

Çünkü soru sormak müşterinin kendini tanımlamasını ve ürünü neden alması gerektiği ile ilgili ipuçlarını satıcıya vermesini sağlar.

2.Israrcı olun

Müşteriniz tekrar tekrar ürünü almayacağını söylese de siz ısrarcı olun. Tabii bunu nezaket kurallarını ve inceliğinizi bozmadan, müşteriyi kızdırmayacak şekilde yapmalısınız. Aksi durumda istemediğiniz tepkiler alabilirsiniz.

Müşterinin ilk itirazı sizin yola çıkış noktanız olmalıdır. Bu itirazın ardındaki gerçek nedenleri bulabilmek için sorular sormalısınız. Sorulara verdikleri cevapların etrafında gezindikçe bir yol bulma şansınız mutlaka olacaktır.

Bu nedenle ilk itiraz satışı bitirme yolundaki ilk adımınızdır ve çok önemlidir. İlk itirazı dikkatli dinlemelisiniz.

3. Sattığınız ürüne inanın

Müşterinize sadece ürünü değil, markayı da anlatın. Anlattığınız her şeyde hem inancınız hem de büyük bir coşku olmalıdır. Şirketin çalışmalarından gurur duyduğunuzu göstermelisiniz. Ne kadar güvenilir olduğunu gösteren şeyler anlatmalısınız. Ürünü deneme şansı varsa mutlaka denetmelisiniz. Böylece ürünün kendisinde yaratacağı etkiyi hissetmesini sağlarsınız.

Ürünle ilgili siz tereddüt ederseniz, zaten şüpheleri olan müşteriyi kesinlikle ikna edemezsiniz. Ancak siz ürünle ilgili heyecan duyarsanız bu karşınızdakine de geçer ve müşteriniz de ürünle ilgili aynı heyecanı duyar.

Bir şeyi satmanın altın anahtarı, güven sağlamak için soruları kullanmak, ilk “hayır”dan sonra ısrarcı olmak ve sattığınız ürüne inanmaktır. Satış yapabilmek için doğrudan müşterilerinizin duygularına hitap etmelisiniz. Bu yöntemlerle onun duygularını harekete geçirmeyi başarabilirsiniz.