İşletmenizin büyümesi için bir web sitesine sahip olmanın yanı sıra arama motorlarında da üst sıralarda yer alması önemli bir faktördür. Bunu sağlamak için web sitenizi geliştirecek bir SEO uzmanı ile çalışabilirsiniz.

SEO uzmanı seçimi web sitenizin büyümesi için kritik bir karardır. Çünkü yapılacak bazı hatalar ya da kötü niyetli kullanımlar web sitenizin arama motorlarında hiç görünmemesine neden olabilir. Bunu SEO uzmanınız bile yapmış olsa web sitenizin sorumlusu siz olduğunuz için arama motorları verilen cezayı kaldırmayacaktır. Bu nedenle bir SEO uzmanı seçmeden önce karar vermenize yardımcı olacak bazı bilgilere sahip olmanız bu konuda bilinçli adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Hiç kimse Google’da 1 numara olmayı garanti edemez

Google’da birinci sırada çıkacağınızı garanti eden, Google’a özel bir iş ilişkisi olduğunu, kendilerinin gönderdiği web sitelerinin öncelikli olduğunu söyleyerek reklamlarını yapan SEO uzmanlarına dikkat edin. Herhangi bir arama motorunda web sitenizin ilk sıralarda görünmesini istiyorsanız web sitenizin kurulumunu doğru yapmanız ve içerisini kaliteli içeriklerle beslemeniz yeterli olacaktır.

Yapacağı şeylerin detaylarını vermeyen SEO uzmanlarına karşı dikkatli olun

SEO uzmanının size verdiği taahhütlerle ilgili belirsizlik varsa bunları açıklamasını isteyin. Çünkü SEO uzmanınız web sitenizin giriş sayfasında yanıltıcı içerikler oluşturabilir ya da başka sitelere gizli linkler verebilir. Böyle bir durum tespit edildiğinde web siteniz Google’dan tamamen kaldırılabilir.

Akıllıca seçim yapmalısınız

Bir SEO uzmanı ile çalışıp çalışmayacağınıza karar vermeden önce onunla ilgili araştırma yapmalısınız. Bu konuda arama motorlarından SEO uzmanını araştırabilirsiniz. Hakkında yapılan yorumların hepsini incelemelisiniz. Böylece daha doğru karar verebilirsiniz.

Paranızın nereye harcandığından emin olmalısınız

Google reklamları ile sayfanızı öne çıkarabilirsiniz. Ancak bunun için doğru anahtar kelimeler için teklif vermelisiniz. Reklam verilen anahtar kelime listesi hakkında mutlaka bilgi almalısınız. Aralarında sizinle alakası olmayan anahtar kelime grupları olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Reklam vermenin dışında bazı SEO uzmanları link satın almalar ile web sitenizi öne çıkarmaya çalışmaktadır. Böyle bir durum paranızın boşa harcanmasına neden olurken web sitenize de zarar verebilir.