Hangi sektörde iş yaparsanız yapın, hangi segment müşteriye hitap ederseniz edin, hedef kitlenizin önemli bir kısmı sosyal medya platformlarında saatlerini geçiriyor. Her yıl sosyal medyadaki kullanıcı sayısı artarken, ortalama kullanım sürelerinde de artış yaşanıyor. Bu durum sosyal medya pazarlamasını işletmeler için daha da önemli hale getiriyor.

Sosyal medya pazarlamasının önemi

Sosyal medya platformları son on yıldır yükselişine devam ediyor. Markaların sadece sosyal medyayı kullanarak olağanüstü mucizeler yarattığına dair çok fazla örnekler var.

Bu popüler dünyada sosyal medya pazarlamasının markanıza katacağı bazı önemli noktalar bulunuyor.

Güvenilirlik oluşturur

Aklınıza gelen güvenilir markaları düşünün. Bir bakışta birden fazla sayabilirsiniz belki. Peki neden bu markaların güvenilir bir izlenim bıraktığını da düşündünüz mü?

Günümüzde pazarlamacılar, müşteri gözünde güvenilirlik yaratmak için sosyal medyayı kullanıyorlar. İşletmeniz hangi sektörde olursa olsun, markanızın insanlarla konuşmasını sağlamak için sosyal medyayı kullanmalısınız.

İletişimi teşvik ediyor

Sosyal medyanın markalar için en önemli özelliklerinden biri iletişim portalı gibi hizmet vermesidir. Son dönem potansiyel müşteri kitlesi, takip etikleri markalar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Onlar tarafından seslerinin duyulmasını, gerektiği durumlarda onlarla konuşabilmeyi istiyor. Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya platformları, açık ve şeffaf bir konuşma yapmanın en iyi yolunu sağlıyor. Aynı zamanda bu platformlarda yapılan yarışmalar, canlı yayınlar ve “Bana Bir Şey Sor” gibi uygulamalar iletişimi teşvik ediyor. Böylece markanızın imajını da güvenilir ve gerçek kılıyor.

Farkındalık yaratır

İnsanlar yaptığınız işin farkında değilse, müşteriniz olamazlar. Sosyal medya platformları ücretsiz olarak bir işletme profiline sahip olmanıza olanak tanıyor. Böylece markanızın görünürlüğünü artırıp daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

İlişkiyi zenginleştirir

Müşterilerinizle sosyal medya sayesinde iletişim kurdukça aranızdaki ilişki de büyüyecektir. Müşterilerinizle aranızdaki ilişkinin zenginleşmesi için yapmanız gereken en önemli şey sosyal medyada tutarlılığınızı korumaktır. Böylece müşterilerin marka sadakatini de artırabilirsiniz.

Satış olasılığı oluşturur

Sosyal medya pazarlamanın bir diğer önemi, web sitenize trafik çekmenize ve dolayısıyla daha fazla potansiyel müşteri oluşturmanıza yardımcı olmasıdır. Bilgilendirici ve kaliteli içerik paylaşarak, potansiyel müşterilerinize web sitenizi ziyaret etmesi için bir neden yaratmış olursunuz.