Günümüzde pek çok insanın hayalini kurduğu mesleklerden biri de sosyal medya yöneticisi olmaktır. Tüm işletmelerin sosyal medya yönetimine ihtiyaç duyması, mekan bağımsız ve freelance çalışma imkanlarının bulunması bu mesleğin popülaritesini artıran başlıca faktörler arasında yer almaktadır.

Ancak her popüler olan sektörde olduğu gibi bu sektörde de rekabet fazlasıyla artmış durumda. Artık piyasada çok fazla sosyal medya yöneticisi yer alıyor ve hepsi de en iyisinin kendisi olduğunu iddia ediyor.

Bir sosyal medya yöneticisi olarak öne çıkabilmeniz için bazı özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Bu özelliklere sahip olup geliştirdiğiniz takdirde rakiplerinizden kendinizi ayırabilir ve daha farklı yerlere gelebilirsiniz.

Bir sosyal medya yöneticisi olmak için sahip olmanız gereken özellikler

Organizasyon becerisi

İşletmelerin sosyal medya hesaplarını yönetmek istiyorsanız, öncelikle bu hesapların kişisel hesaplar gibi yönetilmeyeceğini bilmeniz gerekir. Yani her sabah Twitter hesabınızdan “Günaydın” mesajı atamazsınız. Ya da sabah kahvenizin fotoğrafını çekip İnstagram ve Facebook hesaplarınızdan paylaşamazsınız. Bir sosyal medya yöneticisi olarak ilk işiniz gönderi planı oluşturmak olmalıdır. Ancak bu gönderi planının her an değişebileceğini de bilmelisiniz. Yani esnek olmalısınız. Çünkü ülke ve şirket gündemindeki değişikliklere göre paylaşımlarınızı da değiştirmeniz gerekebilir. Bu tarz anlık güncellemelere hazırlıklı olmalısınız.

Dile hakimiyet ve yazma becerisi

Sosyal medya yöneticisi sadece sosyal medya hesaplarından paylaşım yapmaz. İşletmelerin blog sayfalarına da düzenli olarak yazı yazmanız gerekecektir. Hem sosyal medya hesaplarına hem de blog sitelerine yazdığınız yazılarda kesinlikle imla hataları olmamalıdır. Ayrıca SEO konusunda da bilgi sahibi olmalı ve yazılarınızı buna uygun yazmalısınız. Yani içerik ürettiğiniz dile tam anlamıyla hakim olmanız şarttır.

Temel fotoğraf düzenleme bilgisi

Sosyal medya paylaşımlarının olmazsa olmaz içeriği fotoğraflardır. Bir sosyal medya yöneticisi olarak fotoğraf düzenleme programlarını en azından temel düzeyde bilmeniz gerekir. Çünkü her platformun kendine özgü fotoğraf boyutları vardır ve paylaşacağınız fotoğraflar da bu boyutlara uygun olmalıdır. Aksi durumda paylaşımlara alacağınız etkileşim düşük olacaktır. Bu da sosyal medya yöneticisi olarak performansınızı olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle fotoğrafların boyutlarını ayarlamayı ve renk düzenlemesi yapmayı bilmeniz gerekir.

Veri analizi bilgisi

Bir sosyal medya yöneticisinin performansı çektiği trafikle, aldığı etkileşimle ve elde ettiği dönüşümlerle ölçülür. Paylaşımlarınızın verilerini sosyal medya istatistiklerinden ve Google Analytics üzerinden almalı ve bu verileri analiz etmelisiniz. Yapacağınız analiz sonraki gönderilerinizin daha fazla etkileşim almasını sağlayacaktır. Ayrıca tablo ve grafik oluşturmayı da bilmelisiniz. Çünkü elde ettiğiniz bu verileri sosyal medya hesabını yönettiğiniz müşterilerinize sunarak yaptığınız işleri ve başarılarınızı raporlamalısınız.

Merak ve iletişim

Bir sosyal medya yöneticisi kesinlikle meraklı biri olmalıdır. Çünkü temel göreviniz düzenli olarak içerik üretmektir. Devamlı olarak yeni içerikler bulmak meraklı olmayan biri için bir süre sonra sıkıntı yaratabilir. Her konuda meraklı olmalı ve sürekli araştırma yapmalısınız. Böylece içerik üretme konusunda hiç sorun yaşamadan bu işi yıllarca yapabilirsiniz.

Ayrıca iletişim kurmaya açık ve sabırlı biri olmalısınız. Çünkü sadece hesaplarını yönettiğiniz müşteriniz değil, onların müşterileri de sosyal medya hesapları üzerinden sizinle iletişime geçecektir. Onları her zaman dinlemeyi bilmeli ve müşteriniz adına onları cevapsız bırakmamalısınız.

Sosyal medya yöneticisi olmak bilginin yanı sıra tecrübe de gerektirmektedir. Tecrübe kazandıkça bu saydığımız özelliklerinizin de gelişeceğini unutmayın. Ve başta sadece deneyim için yaptığınız işleri sabırla ve iyi bir şekilde yapmaya devam ederseniz, daha büyük işler almaya başlayabilirsiniz.